Jak probíhá spolupráce?

Začátek spolupráce 

Poprvé se můžeme potkat na nezávazné seznamovací schůzce, kde se můžeme seznámit, představím Vám roli duly a služby, které poskytuji. Tato schůzka trvá 30 minut a je zdarma, můžeme se potkat osobně nebo online. Neslouží jako konzultace.

Je pro mě důležité, abyste mě mohli poznat dřív, než se pro moji podporu rozhodnete. Taky je dobré, když si od začátku můžeme ujasnit, co pro Vás jako dula můžu udělat a co ne, a jakým způsobem pracuji. Protože i mezi námi dulami se může přístup ke klientům a k porodům lišit. Po první schůzce Vám pošlu k nahlédnutí smlouvu o spolupráci, kterou si můžete doma v klidu přečíst před tím, než navážeme spolupráci.

dula doprovod k porodu Brno

Co můžeme probrat v rámci předporodních konzultací

  • psychickou přípravu obou rodičů na porod
  • orientace v možnostech péče v porodnici, porozumění intervencím a postupům u porodu
  • ujasnění si priority a přání, psaní porodního plánu/přání
  • orientace v doporučeních Medicíny založené na důkazech
  • porozumění obavám a strachu
  • domluva na roli partnera u porodu a očekávání od partnera

V těhotenství

Když navážeme spolupráci, před porodem se uvidíme na předporodních schůzkách. Schůzek může být více, záleží, jaký balíček si vyberete, další si můžete domluvit nad rámec balíčku. Tyto schůzky většinou probíhají u mně v pracovně, kde máme prostor vyzkoušet a nacvičit porodní polohy, cvičení pro úlevu bolesti u porodu, práci se šátkem Rebozem. Probíráme proces porodu, možnosti péče v porodnicích, komunikaci s personálem a psaní porodního plánu, mluvíme o předchozích porodech, obavách, možnéch postupu u výskytu komplikací, roli partnera u porodu,  co si sebou vzít do porodnice, co se děje v případě císařského řezu, a podobně. Velkým tématem bývá u klientek příprava k přirozenému porodu a jak můžou ony tomu procesu napomoct, aby měli co největší šance porodit přirozeně. 

Všechny tyto témata probíráme na základě vašich dotazů a potřeb, tato předporodní příprava tedy vypadá u každé klientky jinak a je Vám na míru dělaná :).

dula Anna Fiľová Brno
dula Anna Fiľová Brno

Pohotovost

2 týdny před Vaším předpokládaným termínem porodu začínám držet pohotovost, co v podstatě znamená, že mám v kalendáři rezervované 4 týdny kolem vašeho termínu, kdy jsem k dispozici na telefonu a ve dne v noci jsem připravená jít k  porodu. Se svými klientkami jsem v kontaktu, informují mě, když cítí, že se něco začíná dít nebo když se již rozhodují o odjezdu do porodnice.

Doprovod u porodu

Od začátku porodu jsem s Vámi v kontaktu.

Když se rozhodnete mě k porodu zavolat, jsem pak celou dobu až do porodu miminka přítomna, podporuji Vás podle naší předchozí domluvy – pomáhám s masážemi, změnami poloh, komunikací s personálem, tvořím co nejvíc příjemné prostředí pro porod.

  • U doprovodu využívám masáže, hudbu, návrhy poloh a možností tlumení bolesti, práci s tělem. 
  • Spolupracuji s partnerem ženy, usnadňuji komunikaci s personálem.
  • Doprovázím v porodnicích v Brně, Ivančicích, Vyškově, Břeclavi.

Po narození miminka zůstávám na porodním sále s rodiči 2 hodiny, pokud si nepřejí tam být sami, a podporuji je v péči o miminko a s prvním přisátím, poté odcházím.

doprovod u porodu Brno Ivančice Vyškov
žena šestinedělí novorozenec

Poporodní péče a schůzky

V průběhu šestinedělí se s rodiči nebo se ženou samotnou vidíme na poporodní schůzce nebo schůzkách, která slouží na zpracování porodního zážitku, sdílení a podpoře v péči o miminko a kojení. V případě potřeby doporučuji další odborníky nebo formy péče o ženu v šestinedělí. Můžu Vás podpořit v kojení a další péči o miminko.