Carmina:

Highly recommended. We are with Ms Anna before, during and after the birth of our second baby. 

Since this is not our first we have specific preferences and Ms Anna had given us more than what we need and expected. She helped make our second birth experience extra special and wonderful, i like that she acknowledges my experience and at the same time knowing my weakness, thus has given me exactly what i need plus more. 

I will never forget the soothing massage that helped me endure the pain of childbirth. The red blanket gave me comfort, then realizing it was hers.

She supported not only me but my husband and firstborn too. My first daughter loves her. 

Thank you very much Ms Anna, counting on you for our third!? Although no plans yet, haha! 

Huri

Bohunice

Better later than never. August 22nd, 2018 was the happiest day of our life. We became parents. We would like to say a great thanks to Anna for sharing this day with us. Anna was a great help for me and my husband. As a foreigner and a first-time mother I was very worried, however, during the whole pregnancy Anna was very helpful and always there for me. On the day of delivery, she was an amazing support. She was sharing her calm and positive attitude with us, trying to make my pain less. Thank you Anna! Huri.

Noelia

Bohunice

The moment I met Anna, I knew she would be my doula. She is very knowledgeable and the kind of person that brightens the room. She was very supportive from the beginning, she answered all my questions and provided different sources of information. She is very professional. She respected all my birth wishes and advocated for me at the hospital. Her presence and support during labor was invaluable and I will always be thankful for that. I don’t know what I would have done without her. I highly recommend her. 

Adina

Nemocnice Milosrdní bratří

We were expecting the second child and I was sure I would like to have a doula next to us. First of all, because I was not even sure my husband will be able to attend the birth (having another kid and no relatives here to help us) and second, because even if my husband would have made it, I wanted a mediator, that could allow us to experience the birth in the most natural way. These were also our expectations from Anna. She was great in achieving and exceeding our expectations. We discussed before the birth how I would imagine it and what issues we had at the first birth. Anna created like a bubble between us and the medical staff, allowing us the privacy of living the experience as we wanted. My husband was luckily with me all the time and he knew what he had to do, so I had the natural and conscious birth I was dreaming about. What I liked about Anna’s support, among many others, is that she was very careful watching and respecting my needs. We agreed on ‘no medication’, but when not being able to cope with pain ad I requested epidural, Anna was there, first reinforcing my wish of ‘no medication’ and when she realized I could not do it, she asked the nurse for it. I had a wonderful birth experience and I am thankful to Anna for being there with and for us. 

Melanie

Bohunice

What, was the most helpful part of doula support and why?
It helped to talk things through prior to the birth, so that I felt better prepared mentally and emotionally for what could happen. Also it was wonderful to have someone strongly advocate my wishes during the birth. 
Why did you choose me as your doula? 
I appreciate the enthusiasm you have for your work as a doula and that you are up to date with the latest research. Also your English is excellent!
What part of doula care was most valuable to you?
Having a kind, warm person who was “on my side” helped me feel calmer whilst in hospital. Also by helping me to make decisions as the birth progressed I felt more in control of the situation, and it is great that you are not afraid to ask hospital staff the difficult questions. 
What would you say was your biggest fear or worry about birth that led you to hire a doula?
I was concerned that I would be too stressed to handle the situation in the Czech language and that my requests would not be listened to. 
If a best friend was considering a doula, what would you tell them? Is there anything specific you recommend about me?
If someone was nervous about giving birth I would recommend a doula as someone who can help to make the experience a little less scary. A doula can help you feel more informed beforehand and more in control during the birth. I would certainly recommend you as a doula who has real respect for her clients and fully supports their wishes. 
I was very grateful that I had considered my options prior to the birth with the help of the doula. And because my birth experience did not go as planned I was grateful to have talked things through beforehand and then have someone anticipate my requests or speak out for me during the birth.  

Mariana

Bohunice

I chose you because I’m a foreigner, giving birth in another country, then I would need a support to understand how the labor works in Czech Republic and you could speak with everyone in the hospital in Czech and translate it.

I was not sure if I could be able to withstand such pain and the doula proved I was such a brave mother. When I thought I could not handle that pain, she encouraged me, helping me fulfil specific desires I might had for birth. She provided emotional and physical support in labour. I had a positive and safe birth.

What was the return of doula care? Being safe with my baby.

You are very kindly, sweet, you were available all the time, you always answered my calls and messages.

Veronika

Obilní trh
Annu jsem kontaktovala, protože mluví anglicky (manžel je cizinec) a působí v Brně i Břeclavi, kde bydlíme. Porodu jsem se odjakživa strašně bála a přikláněla jsem se k císařskému řezu, protože ten bych prospala (z nějakého důvodu mi tato varianta přišla akceptovatelnější). Jenže když jsem otěhotněla a začala se porodem více zabývat, bylo mi jasné, že císař není nejlepší volba a že bych ráda měla co nejvíce přirozený porod. Věděla jsem ale, že to sama nezvládnu. Předporodní schůzky s Annou byly skvělé a i pokud se rozhodnete dulu u porodu nemít, vřele je doporučuji. Anna mi dala detailní informace o tom jak porod probíhá, co můžeme čekat, rozptýlila můj strach z nastřižení, probraly jsme jednotlivé nemocnice. Na poslední schůzku jsem vzala i manžela a Anna nám pomohla vytvořit ‘safe space’, ve kterém jsme se podělili o své očekávání a pocity. Po těchto schůzkách jsem se cítila na porod dobře připravená a klidná, což vzhledem k mému původnímu stavu lehké paniky byl malý zázrak.

Samotný porod v porodnici na Obilním trhu nicméně proběhl úplně jinak, než jsem plánovala. Chtěla jsem minimum intervencí a nakonec jsme jej urychlili a po 8 hodinách jsem požádala o epidural. Annina přítomnost byla neocenitelná v tom, že mi pomáhala se rozhodovat. Měla jsem i skvělou porodní asistentku, ale jen s ní bych se cítila více pod tlakem a asi bych měla z porodu smíšené pocity. Porodní asistentka mi vysvětlila, proč doporučuje tu kterou intervenci z lékařského hlediska a Anna mi dávala otázky, abych si pomohla ujasnit, jestli ji opravdu chci. Dcera se narodila s infekcí, kterou získala ode mě během porodu, takže jsem ráda, že jsme porod urychlili – je otázka co by se stalo, pokud by trval o několik hodin déle. Takto strávila několik dní v inkubátoru, ale nemá žádné vážné následky.

V šestinedělí mi pomohla s kojením a doporučila mi kurz o přirozeném kojení, který nás doslova zachránil, protože jsem to už skoro vzdávala. Díky Annině přístupu a empatii během schůzek i během porodu na něj s manželem máme dobré vzpomínky, i přes všechno co se stalo. Každý porod je unikátní a i když mám nyní lepší představu, o tom co mě čeká, pokud se rozhodneme pro druhé dítě, chtěla bych ji i u dalšího porodu.

Klára

Bohunice

To že chceme Aničku u porodu našeho prvního miminka nám s přítelem bylo jasné hned během úvodní schůzky. Nejen že byla neskutečně milá a už během této schůzky nám předestřela různé možnosti a přístupy během porodu, ale hlavně nás do ničeho netlačila, nic nevnucovala a nerozmlouvala (například epidural, o kterém vím, že ho spoustu dul rozmlouvá, ale mě u porodu neskutečně pomohl). Od Aničky jsme navíc chtěli kromě funkce duly i funkci překladatelky. Partner je cizinec a já věděla, že rozhodně nebudu mít kapacitu mu něco během porodu překládat. Anička to zvládla naprosto bravurně. Během celého porodu plynule skákala z jedné úlohy do druhé a já ani partner jsme neměli pocit, že by se jednomu z nás věnovala méně. Za to má můj velký obdiv, protože zvládla podporovat mě a zároveň vše překládat a srozumitelně vysvětlovat příteli. Porod sice nakonec skončil císařským řezem, ale i zde bylo skvělé mít Aničku, protože mohla opět vše vysvětlit příteli a posléze mu pomoct s bondingem. A jako bonus jsem pak na pooperačním pokoji našla v telefonu fotky přítele s miminkem, které Anička během bondigu nafotila. Z vlastní zkušenosti mohu tedy Aničku doporučit na 100 procent!! 

Lucie

Vyškov

Anička je sympatická, usměvavá dula, která mě hned zaujala svou čistou energií. Na předporodních schůzkách jsme vždy probraly vše potřebné, různé alternativy, zkušenosti ostatních žen. 

Při porodu mi byla velkou oporou a s mým mužem, tvořili perfektní tým, který o mě pečoval od začátku až do konce (zahřívání při kontrakcích, prozpívávání kontrakcí, otírání čela, jednání s personálem, podávání pití, podepírání při změně polohy, uvolňování zad šátkem rebozo, ochlazování v poslední době porodní, aj.). 

Na všem se s ní dalo krásně domluvit. Při porodu mě povzbuzovala a dodávala energii, co se o nemocniční porodní asistentce říct nedá. Přála bych si Aničku mít i u svých dalších porodů. Lucie <3 

Sandra

Seminář Psychické zdraví ženy v těhotenství a po porodu

S přítelem jsme se zúčastnili semináře na téma Psychické zdraví ženy v těhu a v počátcích mateřství. Seminář byl velmi přínosný. Ocenila jsem především informace ohledně v našich práv v porodnici, doporučení partnerovi jak pečovat během porodu o rodičku i jak pracovat s hormonálními změnami v šestinedělí. Určitě doporučuji vzít na seminář i partnera 🙂 Děkujeme

Katka

Druhorodička, porod doma

Jako doprovod k porodu, Aničku určitě mohu doporučit, je přirozeně přátelská, empatická a lidská, něžná osůbka, přitom velmi profesionální. Schůzky před porodem byly veskrze příjemné, měla jsem pocit, že si povídám s kamarádkou. Vyslechne všechny myšlenky a starosti, kterých jsem měla koncem těhotenství nad hlavu.

U samotného porodu se bohužel nestihla plnohodnotně projevit, protože porod byl velmi rychlý, avšak při nezbytném sešití poporodních zranění byla při mě a cítila jsem se díky ní mnohem lépe. Je to človíček na svém místě a tuto službu lidem si zvolila dle mě více než dobře. Děkuji Aničko. Přeji hodně úspěchů a zkušeností u porodů.

Milly

Prvorodička, Břeclav

Čekal mě můj první porod a jako asi každá prvorodička jsem měla určité obavy a nevěděla, co přesně mám čekat. Přítel mi již od začátku těhotenství tvrdil, že u porodu být nechce a já jsem jeho rozhodnutí respektovala. Přesto jsem na to nechtěla být “sama.” Proto jsem se začala zajímat o dulu. Očekávala jsem od ní jak psychickou podporu, tak i to, že má o porodu více informací, může mi pomoci s úlevovými technikami, poradit vhodnou polohu a v neposlední řadě bude mou oporou, pokud bude potřeba v něčem nesouhlasit s lékařským personálem. Na internetu jsem poptala dulu, která působí v Břeclavi a byla mi doporučena Anička Filová.

Hned na první schůzce mi byla sympatická, a přestože měla za sebou doposud jen jeden porod, vybrala jsem si ji. Přesvědčilo mě a také překvapilo, že tak mladá holka, která ještě ani sama nerodila, chce při tom pomáhat ostatním ženám. V této snaze jí velmi fandím a chtěla jsem jí dát možnost získání dalších zkušeností. Navíc jsem si věkově blízko a já jsem měla více pocit, že tam se mnou půjde kamarádka. 

Porod jsem měla vyvolávaný ve 41+3 tt a ve chvíli, kdy mě odvedli na sál, byly už kontrakce dost intenzivní, a když za mnou Anička dorazila, opravdu ráda jsem ji viděla. Vzápětí dorazil i přítel, který mi donesl nějaké věci a přestože původně zůstat nechtěl, už neodešel. Pomáhali mi oba – chodit, nahřívat, masírovat, sprchovat břicho, podávat věci nebo jen držet za ruku. Sama jsem byla překvapená z toho, že porodní asistentka se přišla za mnou podívat jednou za půl hodiny. Vůbec si nedovedu představit, že bych tam s takovými bolestmi měla bojovat sama.

Zpětně to vnímám tak, že Anička mi dodala ten empatický ženský přístup, vlídné slovo, úlevu masážemi, nahříváním atd. Přítel zase vytvářel atmosféru svými neustálými vtípky, podržel mě fyzicky a u konce mě vyhecoval k tlačení. Po porodu se Anička stáhla do pozadí, nechala nás mazlit se s maličkou a přitom nám udělala pár fotek na památku. Oba se s přítelem vzájemně výborně doplňovali a já v nejmenším nelituji toho, že tam byli. U příštího porodu doufám, že tam budou opět se mnou. A každé kamarádce, která by dulu zvažovala, bych Aničku určitě doporučila. Pro mě to byla smysluplná investice.

Sandra

S Aničkou jsem se potkala vlastně na úplném počátku mého těhotenství, kdy jsem neměla ani ponětí o tom, že je dula. Vlastně jsem v době našeho setkání ani nevěděla, že už čekám malou Natálku. Když jsem si s jinou kamarádkou povídala o tom, že by bylo fajn mít u porodu nějakou podpůrnou osobu, např. dulu a že shodou okolností jednu dulu zná – přece Aničku – tak bylo jasné, že mou dulou bude právě ona.

Líbila se mi myšlenka, že budu mít u porodu svého manžela, který je velmi citlivý, pečující, ale současně jsem cítila, že pro mě bude bezpečné mít u sebe i ženu, která mi bude rozumět tak, jak si jen ženy rozumí. O doprovázející ženě u porodu “dule” manžel ode mě slyšel poprvé a z počátku se tvářil trošku nedůvěřivě. Bylo mi jasné, že je mu potřeba za to neznámé slovo “dula” dosadit konkrétního člověka. S Aničkou jsem manžela seznámila ve velmi příjemné čajovně, kde jsme si povídali o našich očekáváních od ní. Pamatuju si, že už po prvním setkání na Radka udělala velice příjemný dojem. Nevadila mu myšlenka, že budeme u porodu všichni tři. 

Setkávání s Aničkou bylo pro nás oba i v mnohém učící, jelikož je Natálka naše první miminko, nevěděli jsme o porodu a péči o miminko spoustu věcí. Setkávání s Aničkou pro mě velmi příjemně doplnilo předporodní kurz, který jsem navštěvovala též. Jsem totiž tip “houba”, ráda si zjišťuji informace, rozumím věcem, tudíž jsem se snažila být vždycky “připravená” a Anička v tomto nasedala na moje potřeby a informacemi mě zásobila, což mi vyhovovalo. Současně mě velice empaticky a citlivě vyslechla v situaci, kdy mě přepadly různé předporodní úzkosti. Obavy se mnou rozebrala a mnohé se po potkání s ní rozpustily. 

V den porodu mi kontrakce začaly ihned ve frekvenci po 2 – 3 minutách, soustředila jsem se maximálně na sebe a Natálku a nejprve jsem vůbec neměla myšlenky na to, abych Aničku vůbec volala. Byla jsem já, Natálka a Radek a takto to bylo v pořádku. Až v porodnici Ráďa Aničku zavolal a došlo mi až s jejím příchodem, že jsem za její přítomnost u sebe velmi ráda. Zpětně si vybavuji zejména to, jak přirozeně nasedala na moje potřeby, aniž bych je musela pojmenovat. Citlivě nabízela péči, která krásně doplňovala tu Radkovu. Spolu vytvořili naprosto fungující tým a byla jsem moc ráda za to, že je u sebe oba mám. Před porodem jsem si plánovala, že chci u porodu zapálit svíčky, udělat si příjemné voňavé prostředí, přítmí, poslouchat relaxační hudbu, být ve všech možných polohách a hlavně ne na té “koze”…zpětně se tomu směju, protože při porodu jsem byla nejšťastnější vleže naboku právě na té koze, na které jsem ve finále i porodila :D. A porod to byl krásný, trvající od prvních kontrakcí 8 hodin, které utekly ani nevím jak J. Aničku jsem od počátku vnímala jako dulu – kamarádku, která bude u porodu pro mě a pro Radka. Pro Natálku tam byla porodní asistentka a tak to bylo dobře. Byly jsme s Aničkou a Radkem dohodnutí na tom, že pokud budu potřebovat, budou tam oba, pokud budu potřebovat jen Radka, Anička se stáhne a pokud budu potřebovat více ženství, Radek se stáhne. Tahle domluva byla pro mě moc důležitá, protože jsem nevěděla, jak samotný porod budu prožívat a koho u sebe budu chtít a koho vůbec. Po samotném porodu už nás Anička nechala spolu. Doma jsme se pak ještě potkaly, abychom si popovídaly o tom, jaký to byl pro nás všechny zážitek. Bylo pro mě zajímavé slyšet, jak vnímala porod Anička jako člověk zvnějšku. Aniččina péče měla začátek, vrchol u porodu i konec. Celá naše spolupráce byla o domluvě. Anička se přizpůsobovala tomu, co si přejeme, co potřebujeme. Nabízela, nevnucovala. Věděla jsem, že je Anička dula začínající a nevadilo mi to, důvěřovala jsem jí jako člověku a přizvala bych si ji znovu. Velké poděkování!