You are currently viewing Komplexní pohled na zavinování dětí

Komplexní pohled na zavinování dětí

Výhody i nevýhody zavinování a důsledky pro vztah, kojení a vývoj dětí

Na co vše může mít zavinování negativní dopad?
Jak zavinovat a jak určitě ne?
Je zavinování v souladu s kontaktním rodičovstvím?
Opravdu uklidňuje děti tím, že připomíná těsnější prostor v děloze?
Nebo může být zavinování dětí překážkou v rozvoji komunikace s maminkou, způsobovat problémy při kojení a dokonce zvyšovat riziko SIDS (syndromu náhlého úmrtí dítěte)?

Na zavinování dětí mám jemně vyhraněný názor (který se klidně může změnit individuálními potřebami mých budoucích potomků) a doufám, že pro ty, kteří se zrovna nad touto praktikou zamýšlíte, poskytnu dostatek racionálních informací pro to, abyste s klidem mohly zabezpečovat sobě a svému miminku právě to, co potřebujete. Co může být cokoli 😊

Protože článek není myšlen jako návod pro jednoznačné řešení pro všechny rodiče a všechny děti.

Jak může každému dítěti vyhovovat něco jiného, je hlavně důležité, abyste to jako rodiče poznali, vyhodnotili a s čistým svědomím, a i hrdostí na to, jací jste rodiče, praktikovali.

Praxe zavinování nově narozených dětí do přikrývek, které omezují pohyb jejich končetin, je starodávná. Jeho oblíbenost se v průběhu času mění, ale stále je běžně praktikováno v mnoha nemocnicích a automaticky doporučováno staršími generacemi. Zavinování se vrací v různých obdobích buď ve formě těsné zavinovačky, která drží dítěte ruce a nohy rovně, nebo ve volnější podobě, která umožní dítěti mít ruce volné, někdy i hýbat nohama a ohýbat je v kyčlích. Ne všechny způsoby zavinování jsou ale vhodné, určitě ne pro všechny miminka a situace. Čtěte dále, proč a kdy 🙂


Proč se novorozenci zavinují?

Důvodem může být potřeba tepla u menších dětí, předcházení poškrábání, uklidnění plačícího nebo rozrušeného dítěte a zjednodušení manipulace s novorozencem. Mě osobně se však nelíbí, když se dítě automaticky zavinuje jenom proto, že má někdo pocit, že to tak má být, vždy se to tak dělalo a novorozenci jsou prostě v těch zavinovačkách tak rozkošní! Kvůli tomuto zautomatizovanému zvyku si někdo třeba ani neuvědomí, že dítě může fungovat již od narození i bez zavinovačky a být v těsnějším kontaktu s rodiči, a pak sobě ani miminku tuto potřebu blízkosti nedopřávají dostatečně často.

Zavinování totiž může být v rozporu s emocionální péčí, která je základem kontaktního rodičovství a jiných vědomých způsobů, jak s dětmi být a naplňovat všechny jejich potřeby, i ty psychické.

Zde je několik důvodů, proč vaše novorozeně spíše nezavinovat (nebo si to alespoň dobře rozmyslet a uzpůsobit mu na míru)

Zavinování jako forma utišení pláče
Dítě pláče z nějakého důvodu a úkolem rodičů by mělo být rychle zjistit důvod pláče a vyřešit ho kojením, pozorností, kontaktem, poskytnutím úlevy od bolesti, pohybem, suchou plenou, změnou teploty nebo čímkoliv jiným.

Prioritou by mělo být pomoct děťátku vyřešit situaci, nikoliv jenom zastavit pláč, kterým dítě signalizuje, že něco není v pořádku. Těsné zavinutí dítěte může snížit jeho pláč, avšak pokud ho budete používat jako jediný způsob uklidňování, může se taky cítit opuštěně a vystresovaně, spíše než uvolněně a spokojeně.

Vliv na spánek
Zavinování vede k tomu, že novorozenci spí déle a hlouběji. To poskytne rodičům vítaný oddych, ale také se vylučuje s kontaktem kůže na kůži, snižuje frekvenci kojení, zpomaluje přírůstek hmotnosti a zvyšuje dehydrataci.


Zavinutí může dětem pomoct od vlastních reflexů a trhavých pohybů, které je budí ve spánku. Dítě tak může spát delší dobu, může mu to pomoct taky když je přesycené podněty a vyčerpané tak, že nemůže usnout (Van Sleuwen et al., 2007).

Mělký spánek je však pro děti přirozenější a i žádaný, jak se často budí, chtějí častěji pít z prsu a taky stimulují vyšší tvorbu mléka v prsu v průběhu noci. Kojení je taky podporováno kontaktem kůži na kůži, proto byste měla miminko ze zavinovačky před kojením vybrat a užít si s miminkem více kontaktu.

Pokud své miminko chcete zavinovat, dělejte to od narození (Richardson et al., 2010), při spánku ve dne i v noci. Nezačínejte s ním ve věku 2 nebo 3 měsíců, kdy je riziko SIDS největší. Do té doby se dítě naučí spát bez zavinutí a pak tato změna v spánkových zvycích může dítě učinit vůči SIDS zranitelnějším (Horne 2017).
Taky až miminko ukáže první náznaky toho, že se začne převalovat na bříško, přestaňte ho zavinovat.

zavinování dětí zavinovačka
 
 
 • Teplo, společné spaní a bonding

Zavinuté děti vypadají být v teple a útulnu. Mohou se však nebezpečně přehřát, nejen kvůli přikrývce, ale taky proto, že nemohou samovolně hýbat svými rukami a nohami, aby se ochladili. Je proto potřeba je kontrolovat častěji, nejlépe na šíji.

Pokud spíte se svým děťátkem společně v posteli, zavinování se nedoporučuje. Je vyšší pravděpodobnost přehřátí, pokud se miminko zakryje i Vaší přikrývkou. Taky nemá volnost pohybu rukou nebo nohou k tomu, aby Vás upozornilo, že jste ho zakryli, jste moc blízko, nebo se mu něco nelíbí. Oboje situace zvyšují riziko vzniku SIDS (ISIS nd).

Co se týče vlivu na termoregulaci po porodu, kontakt kůže na kůži s matkou hned po porodu je mnohem efektivnější než zavinovačka. Tento kontakt děti udržuje v teplu a zlepšuje jim podmínky pro jejich vlastní adaptaci a nastavení termoregulace (Bystrova et al., 2003).
Jak probíhal bonding tam, kde jste rodily? Bonding by měl každopádně být delší než pár minutek před odnesením nebo zavinutím dítěte, jak je v některých nemocnicích pořád praktikováno. Doporučuje se nechat miminko na těle matky nejlépe hodinu až dvě po porodu, nejnutnější vyšetření udělat na těle, jiné odložit. Když to jde v některých nemocnicích (zlaté Brno a úžasné porodní asistentky, zdravím Vás:) musí to být možné i jinde.

 • Zavinutí se vylučuje s kontaktem kůže na kůži

Děti potřebují kontakt kůže na kůži. Ti, kterým se ho nedostane, cítí velký stres. Kontakt kůže na kůži s rodičem snižuje novorozenci stres z narození po porodu. Stejně jako pomáhá regulovat teplotu novorozence, také pomáhá stabilizovat dýchání dítěte, jeho hormonální hladinu a srdeční tep, uklidňuje fyzicky i psychicky.

 • Zavinout pro pocit jako v děloze?

Jedním z argumentů pro zavinování dítěte je, že se uklidní tím, že se jim připomene prostor dělohy. Avšak miminko má v děloze prostor k svobodnému pohybu, který v zavinovačce není možný. Jeho svoboda po porodu k roztažení prstů na rukách a nohách, vložení prstíků do úst a pohybování pažemi a nohami je důležitou součástí vývojového procesu a pomáhá rozvíjet jak kontrolu svalů, tak i nervový systém miminka. Pohyb pomáhá zlepšovat kognitivní fungování u lidí všech věkových kategorií a kojenci jsou zrovna ve stadiu rychlého kognitivního vývoje. Nemohou však zkoumat, jak jejich tělo pracuje a co dokáže, když jsou zavinutí. 

Jak může teda být lehké zavinutí pro některé děti příjemné a bezpečné, tak může být pro jiné omezující. Nepřirovnávala bych zavinování k děloze, kde není miminko nikdy samo, může se hýbat, má prostor manipulovat s rukami, olizovat si pěstičky, atd. A kde maminku a její pohyby cítí pořád. Pro připodobnění tohoto období už spíše můžete miminko vázat do šátku na své tělo.

 • Zavinování může souviset se syndromem náhlého úmrtí dítěte (SIDS)

Buď může riziko vzniku SIDS snižovat tím, že zabraňuje dítěti přetočit se na bříško, co bylo spojeno se vznikem SIDS, a taky brání zakrýt si obličej pokrývkou při pohybu. Nebo riziko zvyšuje. Zatímco zavinuté novorozené děti zůstanou v té poloze, jak byli položené, starší děti, které se dovedou přetočit na bříško, se kvůli zavinutí neumí přetočit zpátky, čím se toto riziko několikanásobně zvyšuje. 

 • Těsné zavinutí a dysplazie kyčelních kloubů

Zavinování může přispět k dysplazií měkkých kyčlí novorozenců, což může vést k problémům s klouby později v životě. Podle Mezinárodního ústavu pro dysplazii kyčelního kloubu: „Náhlé narovnání nohou do stojící pozice může povolit klouby a poškodit měkkou chrupavku kloubu.“

 • Zavinutí a infekce horních dýchacích cest

Riziko infekce horních dýchacích cest může být zavinováním zvýšeno, protože brání hlubokému dýchání, když jsou děti těsně zavinuty. V jedné studii, publikované v americkém časopise Public Health, se riziko výskytu respiračních infekcí u zavinutých dětí zvýšilo až čtyřkrát.

 • Vývoj sebepojetí a neverbální komunikace

Zavinování může mít i negativní dopad na vývoj sebepojetí (psychologický pojem self, já). Podle psychologa Frenkena (2011) to může být výsledkem navozené pasivity, senzorické (smyslové) deprivace a znemožnění komunikace mezi matkou a dítětem v některých způsobech neverbální komunikace. 

 • Vliv na kojení

Zavinování novorozenců není doporučováno odborníky na kojení kvůli obavám, že může zasahovat do prvních interakcí mezi matkou a dítětem, narušit náznaky potřeby kojit se u dětí, příležitosti ke kojení a produkci mléka (Mohrbacher, 2010).

Tím, že se zavinuté děti déle spí a méně se budí, se taky méně kojí v prvních hodinách a dnech po porodu. To může být spojeno s větší ztrátou hmotnosti, žloutenkou a zpožděním produkce mléka u matky. Horší důsledky má samozřejmě zavinutí dítěte v souvislosti taky se separací od matky. Pro tyto děti hovoří výsledky výzkumů jasně – ztrácejí na váze, pijí méně a oproti tomu, co se nakojí nebo jsou dokrmené, tak méně přiberou (Bystrova et al., 2007) a nedrží tak dobře svou tělesnou teplotu než děti, které jsou u matky a nejlépe v kontaktu kůže na kůži.

Příčinou je pravděpodobně stres, který je způsoben omezováním pohybu, a ten pálí více kalorií. Nedostatek fyzického kontaktu je taky příčinou zpomaleného růstu u dětí, hlavně u těch předčasně narozených (Ferber et al., 2006).

Novorozenci umístěni na matku v kontaktu kůže na kůži během prvních 2 hodin po porodu měli vyšší průměrnou schopnost sát během prvního kojení a kojili se dříve než děti po porodu zavinuté (Moore & Anderson, 2007). Novorozenci, kteří byli matce ukázáni, pak vyšetření a zavinutí a až poté vráceni k matce, se kojili později, přisávali se a pili méně efektivně a déle jim trvalo, než se ustálilo efektivní kojení.

Taky první koupání, po němž se následovalo běžné zavinutí dítěte, snížilo u dětí demonstraci náznaků, kterými ukazují připravenost ke kojení (Jansson, Mustafa, Khan, Lindblad, & Widstrom, 1995). A na konec, tradiční zavinování po porodu je spojeno se sníženou bdělostí dítěte během kojení i po 4 dnech po porodu, a související četnějšími drsnějšími reakcemi matek na děti (Dumas et al., 2013, str. 322). Jiné výzkumy však ukazují, že zavinování nemá nutně negativní efekt na kojení, pokud jsou jiné podmínky prospěšné a dítě je s matkou je ve velice podporujícím prostředí po porodu.

Když mají děti ruce volné, jejich pohyby jim pomáhají v hledání prsu a dobrém přisátí (Genna & Barak, 2010). Proto byste měla při kojení dítě ze zavinovačky vybrat. Užijete si tak více společného kontaktu, miminku dopřejete svobodu pohybu a zkoumání Vašeho těla při kojení. Děťátko si nejenom osahává Vaše prsa a cokoli, na co dosáhne, ono si ty prsa stimuluje k tvorbě mléka a upevňuje Váš vztah dotekem. Taky zůstává více bdělé a zaujaté, když se může zapojovat dle vlastního uvážení, taky se nakrmí více, než kdyby pasivně u kojení v peřince usínalo. 

 • Co Vám z toho vyplývá?

Podle mě je nejdůležitější vnímat potřeby dětí. Co jim dělá nebo nedělá dobře, nezapomínat i na jejich emoční potřeby kontaktu a společného času. Moc doporučuji třeba nošení dětí na těle v šátku nebo společné spaní, které mají své velké výhody hlavně ve společném kontaktu. To už je však o jiném a pokud Vás téma zajímá, určitě si najdete, jak na to 😊

Ohledně zavinování – Vy a Vaše děti to můžete mít všechno úplně jinak a to já respektuji. Pokud jste v tomto článku našli alespoň pár nových informací, které Vám přijdou užitečné nebo zajímavé, budu spokojena. Pokud jsem Vám pomohla vyřešit dilema mezi doporučeními z různých stran a Vašimi instinkty, to budu ještě radši.

Děkuji za přečtení. 

Sdílejte, jestli Vám přijde článek užitečný (a dejte mi vědět, co se Vám líbilo! 🙂

Sdílejte prosím jenom s uvedením zdroje nebo odkazu na tento článek na mých stránkách.

Anna Fiľová, 8. 10. 2018

Použité zdroje:

American Academy of Pediatrics. (2013). Swaddling: Is it safe? Retrieved from https://healthychildren.org

BabyCentre Medical Advisory Board. Swaddling: what are the risks and benefits? April, 2018 https://www.babycentre.co.uk/a125/swaddling-what-are-the-risks-and-benefits

Bystrova K., Ivanova V., Edhborg M., Matthiesen A. S., Ransjo-Arvidson A. B., Mukhamedrakhimov R., …, Widstrom A. M. (2009). Early contact versus separation: Effects on mother-infant interaction one year later. Birth, 36(2), 97-109. doi:10.1111/j.1523-536X.2009.00307.x 

Bystrova, K., et al. Skin-to-skin contact may reduce negative consequences of „the stress of being born“: a study on temperature in newborn infants, subjected to different ward routines in St. Petersburg.Acta Paediatr 2003; 92(3):320-26. 

Bystrova, K., et al. The effect of Russian Maternity Home routines on breastfeeding and neonatal weight loss with special reference to swaddling. Early Hum Dev 2007; 83(1):29-39. 

Dumas L., Lepage M., Bystrova K., Matthiesen A. S., Welles-Nystrom B., Widstrom A. M. (2013). Influence of skin-to-skin contact and rooming-in on early mother-infant interaction: A randomized controlled trial. Clinical Nursing Research, 22(3), 310-336. doi:10.1177/1054773812468316

Feldman-Winter L., Goldsmith J. P.Committee on Fetus and Newborn, & Task Force on sudden infant death syndrome.(2016). Safe sleep and skin-to-skin care in the neonatal period for healthy term newborns. Pediatrics, 138(3), e1-e10. doi:10.1542/peds.2016-1889 

Ferber, S. G., et al. Massage therapy by mothers and trained professionals enhances weight gain in preterm infants.Early Hum Dev 2002; 67(1-2):37-45. 

Franco, P., et al. Influence of swaddling on sleep and arousal characteristics of healthy infants. Pediatrics 2005;115(5):1307-11. 

Genna, C.W. & Barak, D.  Facilitating autonomous infant hand use during breastfeeding.Clin Lact 2010; 1(1):15-20.

Gibbs, H. What are the dos and don’ts of swaddling? https://www.babycentre.co.uk/x7660/what-are-the-dos-and-donts-of-swaddling

Harcke HT, Karatas AF, Cummings S, et al. 2016. Sonographic assessment of hip swaddling techniques in infants with and without DDH. J Pediatr Orthop 36(3):232-8 [Accessed April 2018]

Horne R. 2017. To swaddle or not to swaddle? International Society for the Study and Prevention of Perinatal and Infant Death. www.ispid.org [Accessed April 2018]

ISIS nd. Swaddling for sleep Infant Sleep Information Source. www.isisonline.org.uk [Accessed April 2018]Nelson AM. 2017. Risks and benefits of swaddling healthy infants: an integrative review. MCN Am J Matern Child Nurs 42(4):216-225 [Accessed April 2018]

Pease AS, Fleming PJ, Hauck FR, et al. 2016. Swaddling and the Risk of Sudden Infant Death Syndrome: A Meta-analysis. Pediatrics 137(6):e20153275. pediatrics.aappublications.org [Accessed April 2018]

Richardson HL, Walker AM, Horne RS. 2010. Influence of swaddling experience on spontaneous arousal patterns and autonomic control in sleeping infants. J Pedatr 157(1):85-91. [Accessed April 2018]

The Lullaby Trust. nd. Swaddling your baby and using slings. www.lullabytrust.org.uk [Accessed April 2018]

Mohrbacher, N. Rethinking Swaddling, http://www.nancymohrbacher.com/articles/2010/12/3/rethinking-swaddling.html, 3.12. 2010

Moore, E. R., & Anderson, G. C. Randomized controlled trial of very early mother-infant skin-to-skin contact and breastfeeding status. J Midwifery Womens Health 2007; 52(2):116-25.

Nelson, A.M. Risks and Benefits of Swaddling Healthy Infants: An Integrative Review. The American Journal of Maternal/Child Nursing, July/August 2017, Volume 42 Number 4 , p 216 – 225. https://nursing.ceconnection.com/ovidfiles/00005721-201707000-00006.pdf

Priesnitz, W. Eight Reasons Not To Swaddle Your Infant, http://www.naturalchildmagazine.com/1208/not-to-swaddle-infants.htm

Van Sleuwen, B.E. et al., Comparison of behavior modification with and without swaddling as interventions for excessive crying. The Journal of Pediatrics , Volume 149 , Issue 4 , 512 – 517.e2

Yamauchi, Y., & Yamanouchi, I. Breast-feeding frequency during the first 24 hours after birth in full-term neonates. Pediatrics 1990; 86(2):171-75. 

Tento příspěvek má 3 komentářů

 1. Dominika

  Dobrý den Aničko,

  velmi Vám děkuji za článek. Jsem teprve v 32. týdnu těhotenství, ale podvědomí mě od zavinování odrazuje. Vlastně je to asi jediné téma, nad kterým jsem, co se mateřství týče, nepřemýšlela.

  A právě v uplynulých 2 týdnech se na mě z mého nejbližšího okolí sesypaly požadavky, ať si vyberu zavinovačku, že ji nutně potřebuji, protože děti nezavinují jen nezodpovědné matky a způsobují jim tím nenapravitelné škody na zdraví. Jenže já to vnímám přesně naopak, ale protože jsem nad tím explicitně nepřemýšlela, nedokázala jsem své myšlenky a pocity formulovat. Má vize mateřství je právě kontaktní a vědomá, přizpůsobená potřebám miminka.

  Samozřejmě si uvědomuji, že vše může být jinak než si představuji, ale právě proto je tu ten obrovský prostor vytvořený touhou poskytnout tomu malému tvorečkovi to, co bude potřebovat na základě mých instinktů, ne toho, že se něco nějak dělalo posledních X generací a dělají to tak všichni. Vytáčí mě komentáře typu „však ty budeš ještě ráda, že se toho malého uřvaného uzlíčku zbavíš…“, „však budeš vděčná, když si ho na víkend odvezeme…“. S manželem do toho jdeme s tím, že se nám životy změní a těšíme se na to. Jsme připravení na to, že se na to pořádně připravit nedá a že budeme muset hledat nové cesty a způsoby komunikace.

  Abych se ale vrátila k zavinovačkám. Moc děkuji za to, že jste mi pomohla najít slova pro mé pocity. Tohle je první stránka, která nepojednává o zavinovačkách jako o všespásném produktu (dokonce jsem na toto téma našla i diplomovou práci). Toto hledání mi ale přineslo i objev zavinovaček Evi Kiedroňové, které mi přijdou jako skvělý kompromis a které zapadají do mé představy péče o dítě. Zvažovala jsem koupi hnízdečka, ale úplně jsem s tou myšlenkou nebyla ztotožněná. A právě díky hledání informací o zavinovačkách, nad kterými jsem vůbec neuvažovala, jsem našla produkt, který se dá použít oběma způsoby. Takže budu mít „zavinovačku“ pro případ příjezdu ortodoxních příbuzných, ale také hnízdečko.

  Ještě jednou děkuji, Dominika

 2. Zuzana

  Dobrý den,
  děkuji za článek, teprve se do tohoto tématu pouštím a tady jsem narazila i na aspekty, které mě zatím nenapadlo zvažovat – to je velmi k užitku.
  Jen bych se chtěla zeptat, kde najdu plné bibliografické údaje článků, na které je v textu odkazováno. Čekala bych je pod článkem, ale nenacházím… Velmi oceňuji, že jsou tvrzení v textu opírána o odborné studie a se zájmem bych se na ně podívala, ale takto se mi budou velmi těžko dohledávat…

  1. Dobrý den Zuzano, děkuji Vám za komentář, zdroje jsem pod článek přidala.
   Asi jsem někde udělala chybu, když jsem převáděla články na nový web a zdroje jsem zapomněla zkopírovat taky. 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..