Novorozené matce

Novorozené matce

Přerod ženy v matku může být ještě intenzivnější a náročnější než samotný porod.

Kdo by si to myslel, že?

Mnoho žen se připravuje na porod, ale ne už tolik na období po porodu a všechno, co s sebou přináší. Nerodí se jen dítě. Vy jako žena budete znovuzrozena jako matka. Možná budete objevovat neznámé stránky sebe sama, učit se starat o své dítě a kojit a zároveň se zotavovat z porodu a těhotenství. Vše najednou.

Změníte se. Možná to vnímáte už teď, možná si to uvědomíte později – že to nejde jen tak se vrátit k vašemu “starému já”. Narostla jste. A jako matka jste mnohem víc, než jste byla předtím…

Může to být hluboká a náročná změna. Některé ženy dokonce říkají, že při pohledu zpět si uvědomují, že je jejich dítě různými situacemi nebo porodem “vychovalo” do rodiče, kterého potřebují. Být statečnější? Citlivější? Mami, ukážu ti jak: potřebuji, aby ses za mně teď postavila; potřebuji, aby ses naučila rozumět mi, vnímat a cítit mě; najít se v tomto procesu a porozumět i sama sobě…

Přijetí stavu, ve kterém po porodu jste, a přijetí podpory od jiných je jedním z tajemství nalezení míru a radosti v raném mateřství.

Mateřství, otcovství – to je naučená dovednost. Není automatická. A zatímco se učíte nové dovednosti v šestinedělí, potřebujete i vy hodně trpělivosti, podpory, času a praxe. Co však někdy naší kultuře chybí, jsou vzory.

Nevyrostli jsme tak, že bychom všechny ženy kolem nás viděli kojit. Vyrůstali jsme a krmily naše panenky lahvičkami (s nimiž automaticky přicházejí v balení). 

Jak zvláštní to je? Jak máme úplně věřit v kojení, když to, co jsme viděli od dětství, nám říká jiný příběh?

Chci, abyste věděly – je to v pořádku! Je v pořádku, pokud nevíte, co dělat, když vaše dítě pláče. Pokud si nejste jisté a neslyšíte svou “intuici” nahlas a jasně.

S takovým chaosem všude kolem, protichůdnými informacemi, odbornými doporučeními (nejlépe když jsou protichůdné) a názory všech vašich blízkých… Můžete být zmatené. Kdo by nebyl. I kdybyste dokázali slyšet vaši intuici, v tom zmatku byste jí s velkou pravděpodobností  nedůvěřovaly.

Pokud trpíte přetížením informací, dejte si na chvíli pauzu, odpočiňte si a najděte si nezaujatou podporu. Někoho, kdo Vás nikam netlačí. Kdo prostě poslouchá, podporuje, dává vám prostor zjistit, co chcete. Co pro vás funguje, co vám usnadní život? Poslouchejte osobu, která může nabídnout různé názory a možnosti, ale pak si vy můžete vybrat ty, které vyhovují vám a vašemu dítěti. Kdo vám umožní dělat chyby a naučit se důvěřovat samy sobě.

Pokud vám něco, co vám bylo doporučeno, nesedí, žaludek se Vám stahuje nebo je vaše tělo v napětí, chcete se dívat jiným směrem… hledejte jiný způsob, jak ty věci dělat. Vaše tělo vám dává vědět, že to není pro vás nebo vaše dítě správná cesta, i když to třeba funguje někomu jiného.

Chci vám říct – pomalu budete se učit. Každý den budete chápat víc a víc, co vaše novorozené dítě potřebuje. Jste na to stavěné, Váš mozek se k tomu celé to těhotenství chystá a zcitlivuje. Abyste byla naladěná a citlivá – pro miminko. Naučila se s ním co nejdříve komunikovat.

A můžete dělat chyby. Dovolte si chybovat! Neexistuje dokonalá matka nebo otec. A pokud si nějaké přešlapy dovolíte, velmi rychle Vás naučí, co je nebo není užitečné. To je jejich přínos 🙂

Zpochybňujte rady a řešení, které Vám nesedí. Nebo pokud jsou nabízeny jako jediné správné řešení. Vždy existuje více možností, ne jenom jedna správná cesta pro každou matku a její dítě. 

A pokud zpochybňujete taky to, co je mnohokrát považováno za “normální”, taky Vám to může pomoct najít vlastní cestu.

Je to například dudlík nabízen každému dítěti úplně automaticky? Bez jakéhokoli varování, že může narušit časný úspěch kojení? Nebo je to krásně připravený dětský pokoj se všemi hračkami a nábytkem pro novorozence, který však nejvíc potřebuje vás, vaše prsa a vaše objetí? Miminka nejméně do 6 měsíců spí v ložnici rodičů mnohem bezpečněji než samy v krásně navrženém dětském pokojíčku. Nechte tyto hračky a polštáře na později, aby byla postýlka bezpečná pro vaše spící dítě, i když se zdá být normální na sociálních sítích, že je všichni rodiče mají přeplněné krásnými hračkami.

Byla bych velmi ráda, kdybyste věděli o svých možnostech, zejména pokud se k nim vážou nějaké rizika. U porodu, kojení i v poporodním období. Předtím, než věnujete veškerou svou energii snaze o úspěšné kojení, zjištěte si, co je spíš kontraproduktivní a mohlo by zpomalovat váš pokrok.

Pokud se necítíte dobře, jste vyčerpaná, zpochybňujete vše, co pro své dítě děláte, nebo se vám zdá, že nenacházíte ” ten správný” způsob, jak věci dělat, potřebujete víc podpory. To neznamená, že něco neděláte správně nebo nejste dost dobrá. Akorát to potvrzuje to, jak je mateřství opravdu náročné! 🙂 

Požádejte si o pomoc, ujištění. Řekněte ANO když je Vám nabízená pomoc.

Zasloužíte si to.

Jako novorozená matka můžete nechat ostatní postarat se o vás, abyste tu péči a energii pak mohla předat svému dítěti.


Co vám pomohlo při poporodní regeneraci? Jak jste byla podporována, když jste se učila kojit a starat se o své dítě?

Jaká byla nejužitečnější věc, kterou jste dělala / používala / vyzkoušela v období po porodu? 

Nechte v komentáři nějaké tipy pro další ženy. Budeme opravdu vděčné 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..