Nebezpečná hra s intervaly u kojení

Nebezpečná hra s intervaly u kojení

Tento článek byl přeložen z originálu The Dangerous Game of the Feeding Interval Obsession, od laktační poradkyně Emmy Pickett, IBCLC. Článek je dostupný na https://www.emmapickettbreastfeedingsupport.com

Nějak se stává, že ženy, které se zrovna stanou matkami, dostávají informaci, že velmi záleží na pauze mezi tím, kdy se dítě kojit přestane a kdy znovu začne. A že na tom záleží 24 hodin denně. Zdá se, že to je důležitější než veškerá logika a rozum. Ženy pak vidí magické číslo 90 minut, 2 hodin, 3 hodin jako míru něčeho posvátného.

A ono to je blbost.

Jsou matky, které sedí doma a relaxují, zachumlané s jejich úžasným nově narozeným miminkem. Dívají se na film, mají připravený horký čaj nebo zrovna mluví s přítelkyní. Kojení funguje skvěle. Váhový přírůstek je dobrý. Dítě je spokojeno. Ale když miminko projeví náznaky, že by se chtělo znovu kojit pouze po 40 minutách  a matka doufala v interval 1 hod 30 minut, její srdce poklesne a má pocit, že je něco hodně špatně. Nedělají to “správně”. Miminko od její přítelkyně “vydrží déle”. A objeví se pochybnosti.

Jako dospělí si vezmeme šálek čaje, sklenici vody, sladkost, svačinu. Reagujeme a odpovídáme na naše osobní pocity a jsme flexibilní v závislosti na denní době, teplotě, na naší náladě a úrovni energie. Mnozí jdou do postele se sklenicí vody nebo popíjí z láhve celý den. Neznám žádné dospělé, kteří se dívají na své hodinky a říkají: “Už jenom 30 minut do dalšího doušku vody nebo žvýkačky! Už to nebude dlouho”. Přesto očekáváme od těchto maličkých rostoucích miminek aby byly řízené tímto umělým pojetím času.

doprovod u porodu Brno Ivančice Vyškov
 

Mluvila jsem s jednou novou matkou minulý týden, která byla s jejich rutinou kojení dokonale spokojena, ale přemýšlela, jestli nemá začít natahovat a prodlužovat intervaly kojení jejího miminka, protože “to je to, co se běžně dělá”. Když jí bylo vysvětleno, že to vůbec není nutné, byla víc než šťastná pokračovat tak, jak doteď.

Odkud tyto myšlenky pochází? Ne od někoho, kdo má vzdělání v kojení, ani z předporodních kurzů s odborníky na kojení, ani z knížek napsaných těmi, kteří byli na podporu kojení školeni.

Pochází z populárních knih péče o děti, od blízkých a vrstevníků.

Zdá se, že pochází ze základního neporozumění vědy o kojení a produkci mateřského mléka. Často pochází z myšlenek z poloviny 20. století založených na normách krmení umělým mlékem a pseudovědě. A to je neuvěřitelně nebezpečné.

Pořád existují lidé, kteří jsou sice obklopeni kojením, ale věří tomu, že dítě kojené po 4 hodinách namísto 3 hodin si “vezme více mléka”. Existují lidé, kteří věří tomu, že musíte čekat a držet miminko od prsu oddělené, aby se prsa “doplnili” mlékem. Existují lidé, kteří věří, že když se dítě chce k prsu vrátit po pouhé hodině, musí to znamenat “problém” a možná má matka problémy s množstvím mléka.

Je strašidelné a nesmírně frustrující, že základní informace o tom, jak funguje produkce mateřského mléka, se nedostanou k lidem, kteří je potřebují.

Takže, co je normální? No, jak to vypadá u Vás?

Protože norma je strašně široká. Novorozenec by se měl kojit 8 – 12 krát za den. To znamená, že někteří se mohou kojit každé 3 hodiny, jiní se budou kojit častěji než jednou za 2 hodiny. Některé miminka se mohou krmit každých 10 minut každou hodinu. Někteří po 10 minut jednou za 2 hodiny. Někteří se budou kojit 40 minut každé 2 hodiny. V průběhu dne se budou menší děti kojit často a jednotlivé kojení si hromadit, a nebudou spokojeny odděleny od prsa na déle než pár minut. Toto přirozené shlukování kojení se může často vyskytovat i večer. Velmi časté volání do Národní linky pomoci zní takto: “Moje dítě zvyklo večer spát a teď je vzhůru po dobu 3-4 hodin. Jediná věc, která se zdá, že ho upokojí, je prso. Mám pocit, že nemám dostatek mléka, protože je u prsa celé věky. Určitě tam není žádné mléko.” 

Jakmile dítě přechází z jednoho prsu na druhé, získává malé množství mléka s velmi vysokým obsahem tuku. Uvolňuje se tak na konci dlouhého dne, přesně ví, co dělá a proč.

A brzy se zvyky dítěte znovu můžou změnit. Některé děti začnou intervaly prodlužovat, jak jdou měsíce. Ale NE všechny. Jedna z nejpopulárnějších knih o péči o děti (které bych radši nezmiňovala) udává silný směr, že zatímco časté kojení může být příležitostně přijatelné během růstových spurtů, na svatosti intervalů mezi kojením značně záleží. 3 měsíce staré dítě může mít 3-hodinové intervaly, ale pokud se ve 4 měsících nezvýší, pak je to problém. Stejná spisovatelka se domnívá, že žena může změřit své množství mléka provedením testu výtěžnosti a použitím odsávací pumpy na extrakci mléka, což zřejmě bude ekvivalentní množství toho, co její dítě vytáhne během krmení pomocí zcela jiného procesu. To, co tato žena neví o kojení, může naplnit encyklopedii.

Za obzvlášť nebezpečné považuji poselství, že delší intervaly jsou “lepší” a “správné”. Je neomluvitelné, že pak ženy pochybují o množství a produkci svého mléka úplně bezdůvodně. Mnohé matky nakonec začnou s dokrmem, aby se pokusily těchto magických intervalů dosáhnout.

Děti již nejsou výhradně kojené a rodiče nereagují na doporučení ministerstva zdravotnictví kvůli nesprávným informacím v knize o péči o děti.

Někteří rodiče si vybrali používat dokrm z různých, komplexních důvodů. Někteří tak dělají spokojeně, někteří nešťastně. No zdá se mi tragické, že by to dělali jenom proto, že si přečetli nesprávnou informaci v nějaké knize. Naše znalosti o prsou se během posledních 20 let změnili. Hodně průkopnické práce udělali v Austrálii vědci jako profesor Peter Hartmann a Dr. Donna Geddes, Steven Daly a jejich týmy. Mysleli jsme, že většina žen má celkem podobné množství mléčných kanálků, no výzkum s ultrazvukem prokázal, že jich je mnohem méně, než jsme mysleli a rozsah a variabilita u různých žen byl velký. Jedna žena měla u bradavky 4 kanálky, další žena jich měla 18.

No nejdůležitější objev, o kterém bychom měli mluvit, je úložná kapacita prsu. Když se miminko kojí, určitou část mléka si bere z mléka, tvořeného v průběhu samotného kojení a další část z mléka uloženého v prsou mezi kojeními.

Ultrazvuk ukázal, že nelze odhadnout úložnou kapacitu prsou u matky z velikosti prsou. Velikost prsou samozřejmě není jen o žlázovité tkáni. Variabilita úložné kapacity prsou byla obrovská.

Jedna matka byla schopna uložit asi 77 ml mléka. Další žena uložila více než 592 mililitrů mléka. A to není chyba v textu.

I ženy s menší úložnou kapacitou prsou měly zdravou produkci mléka v průběhu 24 hodin a jejich děti měly dobrý přírůstek hmotnosti. No jejich děti se pravděpodobně musí kojit častěji aby měly přístup k této zdravé produkci mléka a dostatečnému obsahu.

Je toto matka s problémem produkce mléka?

Ne, není.

Její dítě může pokračovat v krmení po 2 hodinách nebo ještě častěji po dobu několika měsíců během dne, hromadit kojení v určitých chvílích a možná se i nadále několikrát v noci probouzet hladové. A děťátku jiné ženy může během 24 hodin stačit méně časté kojení. A toto miminko nemusí nutně přijímat více mléka celkově. Když jsou prsa plnější, produkce mléka se zpomaluje. Když jsou prsa prázdnější, tvoří se více mléka. Když se děti kojí častěji a z prázdnějších prsou, dostávají mléko s vyšším obsahem tuku. Časté kojení má svou hodnotu a smysl. A protože lidské mléko má obsah tuku přibližně 3 až 5 % ve srovnání s některými savci, kteří mají obsah tuku 40 % a více, zdá se být docela jasné, že jsme navrženi jako druh, který potřebuje častější krmení.

Ale pojďme si představit, že matka s menší úložnou kapacitou prsou si přečetla takovou knihu o péči o dítě. Mohlo by ji stresovat to, že se její dítě chce kojit každé 2 hodiny. Mohla by dokonce zkoušet tyto intervaly mezi kojeními prodlužovat s nesprávným přesvědčením, že tak zvýší příjem dítěte. Přitom její prsa stráví delší dobu při plné skladovací kapacitě a jejich produkce mléka se zpomalí a její prsa obdrží signál, aby snížila dodávky mléka. Takže v jejím pokusu o prodloužení intervalů u kojení podle těchto rad si může vlastně snižovat její celkovou produkci mléka za 24 hodin a udělat skutečnou škodu.

Takže co bychom měli navrhnout této mamince, která, zdá se, není schopna protáhnout způsob kojení jejího dítěte do delších časových intervalů (tak, jak je doporučováno i v některých porodnicích, nebo jak to “zvládají” její přítelkyně?).

Za prvé, měly bychom jí poblahopřát k reagování na projevy jejího miminka. Naštěstí věděla, že by se neměla pokoušet a násilně nastavovat nějaký režim předčasně, a proto je její zásoba mléka na maximální kapacitě.

Pojďme si ověřit, že jinak jde kojení celkově dobře:

  • Kojení je pro ni komfortní
  • Děťátko se uspokojí na nějakou dobu po kojení (i když to je jenom hodina nebo i méně, radši než 3)
  • Přírůstek hmotnosti je dobrý a miminko má počůrané plenky
  • Přisátí a polohování je na maximální efektivitě

Pokud je všechno tohle v pořádku a její jediný zájem a neúspěch je, že nedosáhne na magické číslo 3 hodin mezi kojeními, tak se musíme přesvědčit, že ví co nejvíce je možné o produkci mléka a jak funguje.

Je totiž možné, že je jedna ze žen s minimální úložnou kapacitou v prsou a její miminko se tedy musí kojit častěji, aby maximalizovalo příjem mléka za těch 24 hodin. A tam nemusí být nic, co by měla nebo mohla dělat jinak. Jak půjde kojení dále závisí na přijetí, podpoře a jejímu přístupu.

 

Měla by to udržet v ideálním případě alespoň po 6 měsíců, aby dítě dostalo plné výhody exkluzivního kojení. Možná bude potřebovat více podpory u kojení mimo domov – možná naučením se různých poloh nebo kojení v šátku a v různých prostředích. Možná se bude v noci budit častěji než jiné ženy s větší kapacitou pro uložení mléka – ale i tak mohou být noční intervaly delší, než ty denní, a tedy bude mít nějaký prostor a čas pro odpočinek. Určitě jí může být přínosné využívat výhod společného spaní s miminkem, aby se nemusela tolikrát budit a k miminku vstávat.

A je to jen otázka měsíců. Po uvádění (příkrmů) se rutina zase změní. Je překvapující, s čím se můžeme vyrovnat, když to trvá jen pár měsíců. Máme v naší mrazničce výrazně starší jídlo než pár měsíců. Mohli bychom dokonce mít kartáčky na zuby, které máme tak dlouho. Pokud jde o život dospělého, pár měsíců projde mrknutím oka.

Co těm matkám nepomůže, je neúprosné poselství, že prostě potřebují více roztáhnout intervaly kojení jejich dítěte. Že pokud ho nechá plakat 15 minut, magicky si vezme více mléka a život se změní. To však vůbec není to, co nám říká věda, že je pravda pro všechny ženy.

Samozřejmě kojení není jen o mléku samotném. Zřejmě existují lidé, kteří si myslí, že dítě jde k prsu v první řadě pro mléko, ale nepotkala jsem rodiče dítěte, kteří věří tomu, že by to byla pravda. Stejně jako nemůžeme měřit naše doušky vody, sladkosti a občerstvení, nemůžeme měřit pokaždé, když se naše rodina na nás srdečně usmívá, komunikuje s námi, hledá ujištění, objímá nás, kontroluje, pomáhá nám se cítit bezpečně. Tak nemůžeme ani měřit komfort poskytovaný kojením. Žádná inteligentní aplikace v telefonu nemůže měřit všechny složitosti našeho vztahu s naším dítětem a všechny věci, které se dají vyřešit kojením na požádání. Snažíte se počítat a měřit lásku. A v průběhu byste mohly přijít o trochu magie, kterou nelze vrátit a prožít znovu.

Mluvím tady mimochodem i o sobě. Moje děti do 6 měsíců nikdy nepřekročily delší dobu než 2 hodiny mezi kojením ve dne a ne o moc déle v noci. Moje červená kniha mi zaznamenává kojení ve 3 měsících každých 90 minut nebo tak nějak. Tak jsem se naučila kojit, zatímco jsem nosila v šátku. Chodila jsem na přátelské skupiny a přátelské místa a setkávala se s lidmi doma. Četla jsem o bezpečné praxi společného spaní, která vím, že mi zachránila kůži. A naštěstí jsem nikdy necítila, že je něco špatně. Jen jsem důvěřovala svému tělu. Důvěřovala jsem dítěti a pracovali jsme jako krásný tým. Seděla jsem doma na pohovce a kojila jsem poměrně často, užívala si seriály a své zdravé i ne tak zdravé svačiny a to bylo v pořádku.

Opravdu to netrvalo tak dlouho. Ale výhody výhradního kojení budou. Proč by mi hodiny měly říkat, jak být matkou? Raději bych dávala pozornost svému dítěti. 

Zdroje

Anatomy of the lactating human breast redefined with ultrasound imaging. DT Ramsay, JC Kent, RA Hartmann, and PE Hartman. 2005.

The magic number and long-term milk production. Nancy Mohrbacher IBCLC

 

Studies on Human Lactation: Development of the computerized breast measurement system. D.B Cox, R.A Owens, Peter E. Hartmann

Původně napsáno v roce 2011. Aktualizováno autorkou v červenci 2016.

Některé části článku jsou psané v první osobě, toto jsem zanechala v původním znění pro vyznění osobní zkušenosti autorky. 

Přeložila Anna Fiľová, 11. 12. 2018. 

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Veronika Stankovic

    To je ten nejlepsi clanek co se tyka tohoto tematu jaky jsem kdy cetla a mnohokrat vam za nej dekuji

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..